wtorek, 2 listopada 2010

314. Polska - Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzeniec to ruiny średniowiecznego zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Został wzniesiony w XIV-XV wieku przez ród Włodków Sulimczyków. Leży na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. Ruiny leżą na "Szlaku Orlich Gniazd".

Kilka ciekawostek:
Zdaniem niektórych badaczy zjawisk paranormalnych, Zamek Ogrodzieniec jest miejscem nawiedzonym, gnieżdżą się tu siły mroczne i potężne. Słynny Czarny Pies z Ogrodzieńca pojawia się niekiedy nocami, biegnąc po murach i wokoło ruin zamku. Wedle relacji osób, które miały okazję widzieć owo widmo, jest to czarny pies, wielkością znacznie przekraczający psa, nawet bardzo dużego, jego oczy płoną, a biegnąc ciągnie za sobą ciężki łańcuch. Zjawa ma ponoć być duszą kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego. Co ciekawe - kasztelan straszy także niedaleko ruin zamku w Dankowie jako jeździec bez głowy.
W 1984 r. zespół Iron Maiden nagrał na zamku wstawkę filmową, która została użyta w filmie Live After Death w części Behind The Iron Curtain. Materiał został wykorzystany przy utworze Hallowed Be Thy Name.
W 2001 r. w ruinach kręcono zdjęcia do Zemsty w reżyserii A. Wajdy. Do zamku dobudowano duże fragmenty dekoracji, które nie zostały usunięte po zakończeniu zdjęć.

Osobiście byłam już w Ogrodzieńcu, ale z wielką chęcią jeszcze raz odwiedzę to miejsce przy następnej okazji. ;)
Kartkę dostałam od Marcina (romanka), za co bardzo dziękuję! :)

3 komentarze:

  1. Bardzo lubię czytać takie ciekawostki, ale do zamku po zmroku pewnie bym nie poszła ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. O to ciekawostka z tą Zemstą :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nigdy nie widziałam tego zamku na zywo, ale dużo słyszałam na temat jego uroku :)

    OdpowiedzUsuń